Størrelse: 50 x 75 cm
Farsø Søanlæg er meget andet end et traditionelt byanlæg. Langs de snoede stier mellem gamle træer finder man fortsat mange symboler på en lang, betydningsfuld og kulturel historie.
Den runde fordybning, som anlægget ligger i, opstod under istiden for mere end 10.000 år siden. I dag er der fortsat tydelige spor efter dette med flere stejle skråninger, som i vintermånederne er yderst populære skibakker.
Historisk er anlægget og søen blevet brugt til mange praktiske formål samt fornøjelse af byens borgere, blandt andet vanding af dyr, vask af vogne, badning, fiskeri og skøjteløb. Især nobelprismodtager og bysbarn Johannes V. Jensen havde et helt særligt forhold til søen, og omtalte også senere denne i sine kendte Himmerlandshistorier.